Fundacja POMOCOWNIA od kilku lat pracuje na rzecz rodzin w kryzysie, szczególnie w kryzysie okołorozwodowym.
Fundacja realizuje spotkania dla rodziców z dziećmi, przy udziale psychologów.
Kontakty i Sądowa Terapia Rodzinna – najczęstsze pytania i odpowiedzi
Czym są kontakty przy udziale psychologa?
Kontakty to spotkania rodzica z dzieckiem/dziećmi, przy udziale psychologa, w miejscu, które jest dostosowane do potrzeb dzieci w różnym wieku.
W jakich sytuacjach Sąd może zalecić kontakty przy udziale psychologa?
Kontakty przy udziale psychologa orzekane są przez sądy najczęściej wtedy, gdy nie dochodziło do nich lub występowały trudności w ich realizacji. Kontakty przy udziale psychologa mają miejsce przeważnie w związku z wysokim konfliktem rodziców będących w kryzysie lub w związku z reakcją dziecka na ten konflikt.
Po co są kontakty przy udziale psychologa?
Cele kontaktów przy udziale psychologa są zróżnicowane i zależą od sytuacji i potrzeb każdej rodziny. Stanowią one wsparcie rodziny w sytuacji kryzysu, pomagają zrozumieć i zająć się tym, w jaki sposób stres związany z Waszą separacją i procesem rozwodowym wpływa na dziecko, pomagają w utrzymaniu prawidłowych relacji rodzic – dziecko. Kontakty przy udziale psychologa służą również wyciszaniu konfliktu między Wami – rodzicami.
Czy w kontaktach może brać udział drugi rodzic?
Jak najbardziej – jeżeli stwierdzimy, że jest to ważne dla dobra dziecka, jego poczucia komfortu lub poczucia bezpieczeństwa.
Doświadczałam/doświadczałem przemocy w związku lub moje dzieci jej doświadczały. Czy mam narażać dziecko i siebie na ponowną traumę przyprowadzając dziecko na kontakty?
Zespół Fundacji w pierwszej kolejności dokonuje oceny ryzyka związanego z kontaktem rodzic – dziecko lub rodzic – rodzic w Fundacji. Jeżeli stwierdzimy, że zagrożone jest bezpieczeństwo fizyczne lub emocjonalne dziecka lub któregoś z rodziców – nie przystąpimy wówczas do organizacji spotkań rodzic – dziecko i poinformujemy o tym Sąd.
Co to jest sądowa terapia rodzinna?
Sądowa terapia rodzinna to oddziaływania terapeutyczne w sytuacji okołorozwodowej, które obejmują pracę z całą rodziną. Terapia może obejmować wsparcie indywidualne, spotkania rodzic – dziecko, spotkania dla całej rodziny, pracę dla obojga rodziców w parze rodzicielskiej.
Jaka jest różnica pomiędzy kontaktami a sądową terapią rodzinną?
W ramach realizacji kontaktów obejmujemy wsparciem diadę rodzic – dziecko.
W ramach realizacji Sądowej terapii rodzinnej możemy objąć wsparciem całą rodzinę.
Czy Fundacja zawsze musi realizować Postanowienie sądu?
W pierwszej kolejności zaprosimy Ciebie i drugiego rodzica na spotkanie indywidualne, na którym Cię wysłuchamy. Będziemy Cię również prosić o dostarczenie nam wszystkich dokumentów i opinii, które posiadasz. Spotkamy się również z Waszymi dziećmi – ich perspektywa jest dla nas szczególnie ważna. Jeżeli uznamy, że z jakichś względów nie jest wskazana realizacja spotkań lub wskazana jest modyfikacja pracy – nie będziemy realizować postanowienia lub zaproponujemy Wam i Sądowi modyfikację postanowienia.
Dlaczego muszę za to płacić?
Fundacja nie otrzymuje finansowania ze źródeł zewnętrznych na realizację kontaktów oraz sądowej terapii rodzinnej.
Czy muszę mieć postanowienie, żeby realizować spotkania przy udziale psychologa lub terapię rodzinną?
Najczęściej kontakty i praca w ramach terapii rodzinnej odbywa się na podstawie wskazania z Sądu.
Jeżeli chcecie skorzystać z kontaktów lub terapii w Fundacji bez postanowienia – zgłoście się, możemy przystąpić do pracy na podstawie akceptacji przez Was regulaminu (kontakty) lub kontraktu (terapia rodzinna).
Czy nagrywacie spotkania i czy ja mogę nagrywać?
W trosce o komfort dziecka nie nagrywamy spotkań i o to samo prosimy Ciebie.
Jak się do Was zgłosić?
Napisz email: fundacjapomocownia@gmail.com Jeżeli masz Postanowienie, załącz go w formie zdjęcia lub skanu.
Regulamin kontaktów do zapoznania się tutaj