Historia

Stowarzyszenie SKAT – Stołeczny Klub Aktywnych Tatów uzyskało osobowość prawną poprzez wpis do Rejestru Stowarzyszeń w dniu 25.06.2018 roku – KRS 0000735325.Nasza historia sięga jednak do czerwca 2013 roku, kiedy to kilku pozytywnie zakręconych ojców formalnie zgłosiło w M.St.Warszawa powstanie SKAT – Stołecznego Klubu Aktywnych Tatów. Pozazdrościliśmy wtedy warszawskim mamom, które już miały swoją Fundację MaMa. Nasz klub funkcjonował jako projekt Fundacji „Rozwód? Poczekaj!”. Dzięki wsparciu Miasta otrzymaliśmy lokal przy ul. Batorego 14, przeprowadziliśmy remont, od dobrych ludzi dostaliśmy podstawowe wyposażenie… i tak się zaczęło!

SKAT od początku jest Warszawskim Klubem Rodzinnym współfinansowanym przez M. St. Warszawa, dedykowanym tatom i prowadzonym przez tatów. Było to zawsze miejsce bezpieczne, przyjazne i neutralne światopoglądowo, gdzie w męskim gronie można było porozmawiać o męskości, ojcostwie, partnerstwie i związkach. To miejsce, gdzie dzieliliśmy się swoimi radościami i problemami oraz gdzie dostawaliśmy życzliwe wsparcie od kolegów. Dbaliśmy o gościnność i o to, by nasz lokal był dostępny dla innych organizacji i ruchów nieformalnych.

Przez pierwszych pięć lat naszej działalności przeprowadziliśmy wiele warsztatów, szkoleń i wykładów dla warszawskich rodzin. Prowadziliśmy interwencje kryzysowe i grupy wsparcia dla tatów i mam w kryzysie. Pracowaliśmy z parami planującymi ślub i z przyszłymi rodzicami, z babciami i dziadkami. Propagowaliśmy system Pozytywnej Dyscypliny dla rodzin z dziećmi. W więzieniach pracowaliśmy z osadzonymi ojcami i matkami nad ich bardzo trudnym rodzicielstwem i z ich rodzinami, które zostały na wolności. Organizowaliśmy spływy kajakowe, wyprawy rowerowe, pikniki z kucykami, bale karnawałowe, a nawet… Mistrzostwa Warszawy w Noszeniu Partnerki.

Działamy przestrzegając Standardów Warszawskich Klubów dla Rodzin oraz naszego wewnętrznego regulaminu”.

OJCOWIE ZAŁOŻYCIELE SKAT:

Paweł Maciaszek – terapeuta, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych, mediator rodzinny, trener grup ojcowskich.

Paweł Ostaszewski – doktor nauk prawnych, magister pedagogiki i politologii w zakresie profilaktyki społecznej i resocjalizacji.

Adam Radecki – terapeuta, psycholog, nauczyciel dyplomowany, trener rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne.

Rafał Bogacki – pedagog, ekonomista, specjalista i realizator projektów POKL, trener umiejętności psychospołecznych.